Czy dieta fleksitariańska pomoże Ci schudnąć?

Dieta fleksitariańska to nowoczesne podejście do odżywiania, które staje się coraz badziej popularne wśród wszystkich osób dbających o zdrowie. Fleksitarianizm lub swobodny wegetarianizm jest coraz bardziej popularną, głównie roślinną, półwegetariańską dietą, która zachęca do spożywania większej ilości wegetariańskich potraw, jednocześnie dopuszczając mięso i inne produkty zwierzęce z umiarem. Zasadniczo jest znacznie bardziej elastyczna niż dieta w pełni wegetariańska lub wegańska. 

Jaka dieta jest najlepsza przy odchudzaniu? 

Wpisując w google „odchudzanie” – Twój ekran zostanie zalany dietami (keto, paleo, weganizm itp.), programami odchudzania i suplementami na spalanie tłuszczu. Jasne, możesz próbować takich skrajnych rozwiązań odchudzających , możesz też zobaczyć efekty… dopóki nie skończy się dobra passa. Prawda jest taka, że ​​na krótką metę te diety mogą działać (oczywiście tak długo, jak się ich trzymasz),jednak nie na dłuższą metę. Badania wielokrotnie dowiodły, że restrykcyjne diety mogą nie tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu fizycznemu, ale i psychicznemu, często prowadząc do niewłaściwych relacji z jedzeniem, czy zaburzeń odżywiania.

Czy dieta fleksitariańska pomoże Ci schudnąć?

Skupienie się na spożywaniu większej ilości pokarmów roślinnych pomaga w utracie wagi, ponieważ spożywając pokarmy roślinne bogate w błonnik, poczujesz większą sytość po posiłku, nawet przy mniejszej ilości kcal. Badania dowiodły, że pół wegetarianie mają zwykle niższe BMI niewegetarianie.  Elastyczny charakter tej diety sprawia, że ​​jest ona o wiele bardziej zrównoważona w dłuższej perspektywie. Ograniczenie lub wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety nie jest warunkiem koniecznym podczas odchudzania. Kategoryzowanie jedzenia na „zabronione” lub „zakazane” może skutkować uczuciem niedostatku, które jest głównym wyzwalaczem późniejszego objadania się i przejadania się. Oczywiście, jeśli chcesz schudnąć, musisz uważać na wielkość i kaloryczność swoich posiłków, jednak spożywanie większej ilości pokarmów roślinnych również pomoże Ci schudnąć i to bez zbędnych restrykcji.

Dieta Fleksitariańska nie zmusza Cię do całkowitego eliminowania jakichkolwiek pokarmów, a raczej skupia się na zwiększeniu w Twojej diecie produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw, czy owoców i zmniejszeniu spożycia mięsa. Oznacza to nadal powinieneś kierować się zasadami zdrowego odżywiania i dążyć do ograniczenia spożycia przetworzonej żywności typu fast food (nawet jeśli są one pochodzenia roślinnego).

Jak sama nazwa wskazuje, fleksitarianin to elastyczny wegetarianin. Ta dieta została uznana za jedną z najlepszych diet według US News & World Report . I nie bez powodu. Dieta koncentruje się na produktach roślinnych, ale nie eliminuje mięsa – jesz owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, nabiał i mniejsze ilości mięsa i/lub ryb. Nie ma ustalonych ani jednoznacznych zasad ani zalecanej liczby kalorii i makroskładników, w rzeczywistości jest to bardziej styl życia niż dieta. 

Co powininaś jeść, jeżeli chcesz schudnąć?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dieta flexitariańska nie polega na jedzeniu tylko zielonych warzyw liściastych. Oczywiście zachęcam Cię do spożywania mnóstwa kolorowych warzyw, ale niech to będzie tylko część diety. Chodzi o spożywanie pełnowartościowej, głównie roślinnej diety, która jest różnorodna, pełna smaku i wartości odżywczych. Stosowanie diety flexitarian pozwala czerpać korzyści zdrowotne i odchudzające płynące z wegetarianizmu, bez konieczności eliminowania mięsa.

Przestrzeganie diety fleksitariańskiej może poprawić ogólny stan zdrowia i sprzyjać utracie wagi. Jeśli planujesz stosować tę dietę, aby schudnąć, pamiętaj o innych czynnikach, takich jak sen i regularne ćwiczenia, które również odgrywają rolę w utracie wagi i poprawie kompozycji ciała. Pamiętaj, że przestrzeganie krótkoterminowych, restrykcyjnych diet, nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepszym sposobem na odchudzanie i utrzymanie efektu diety jest zmiana nawyków żywieniowych, na stałe. Jeśli Twoim celem jest odchudzanie, pamiętaj, że utrata wagi niekoniecznie jest tym samym, co bycie zdrowym, a istnieje wiele innych sposobów na dążenie do zdrowia. Ćwiczenia, sen i inne czynniki związane ze stylem życia również odgrywają ważną rolę w poprawie ogólnego stanu zdrowia

Pamiętaj, że najlepsza dieta to zawsze taka, która jest zbilansowana i pasuje do Twojego stylu życia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w stosowaniu diety fleksitariańskiej, chcesz mieć spokojną głowę i potrzebujesz indywidualnego jadłospisu – zapraszam do współpracy! 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Paulina

Paulina

Jestem dietetykiem oraz trenerem personalnym z kilkuletnim doświadczeniem. Moją misją jest propagowanie diety ograniczającej spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych jaką jest fleksitarianizm.