Czy musisz wyeliminować gluten i nabiał z diety aby schudnąć?

Od jutra przechodzę na dietę. Koniec z jedzeniem pieczywa, nabiału, glutenu.. A słodycze? Już nigdy ich nie zjem. Od jutra będę FIT. Znasz to? Często dochodzą tutaj jeszcze skrajne rozwiązania jak dieta ketogeniczna, dieta wysokobiałkowa, czy różnego rodzaju posty.

Być może to Cię zdziwi, ale możesz jeść gluten, słodycze i nadal chudnąć!

No co Ty, dietetyk takie rzeczy wygaduje.. A no tak! 🙂

Dlaczego powinnaś raz na zawsze skończyć z restrykcyjnymi dietami? Wycinanie całych grup żywności lub zmuszanie się do przestrzegania ścisłych zasad może w efekcie może wyrządzić znacznie więcej szkody Twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu niż pożytku.

Najpierw utrata masy ciała, a potem efekt jojo

Początkowa faza restrykcyjnej diety jest kusząca, ponieważ wiele osób traci na wadze i dlatego postrzega swoją dietę jako idealny sposób na redukcje. Jednak imprezy towarzyskie, czy święta zazwyczaj obfitują w ograniczane przez nas produkty spożywcze i ostatecznie ulegamy tym pokusom. Zazwyczaj wygląda to tak, że po prostu rzucamy się na te zakazane produkty, a często nawet nimi objadamy, krótko mówiąc puszczają nam hamulce.. Podczas tej przerwy od naszej diety prawdopodobnie przybieramy na wadze i chcąc jak najszybciej schudnąć, wracamy do restrykcyjnej diety… i tak zatacza się błędne koło odchudzania.

Gluten

Faktycznie niektóre osoby mogą łatwiej chudnąć eliminując z diety gluten, ponieważ gluten znajduje się tak naprawdę w większości produktów, czy potraw spożywanych przez Polaków. Gluten znajdziemy np. w pieczywie pszennym, makaronie, tradycyjnych pierogach, które robią nasze babcie. W restauracjach nadal ciężko o pizzę bezglutenową, czy makaron. Tym samym łatwiej jest utrzymać deficyt kaloryczny, bo często po prostu osoby na diecie bezglutenowej nie mają co jeść na imprezach, czy obiedzie u babci. Prawda jednaj jest taka, że jeżeli nie masz zdiagnozowanej celiakii, czy alergii na gluten nie musisz wyrzucać go ze swojej diety. Dieta bezglutenowa to nie jest magiczny sposób na odchudzanie i naprawdę jedząc pszenny makaron nadal możesz chudnąć!:)

Nabiał

Mleko zawiera tłuszcze nasycone, ale jest również doskonałym źródłem wapnia i białka. Wapń utrzymuje mocne kości i zęby, a białko pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek i mięśni. Sam nabiał nie prowadzi do przybierania na wadze. Rzeczywisty problem pojawia się, gdy nadużywasz lub spożywasz niezdrowe produkty mleczne. Białka mleka sprzyjają wydzielaniu insuliny. Część ludzi wierzy, że wzrost poziomu insuliny oznacza przybieranie na wadze. Takie przekonanie jest głęboko zakorzenione w wielu umysłach, przez co wiele osób uznaje mleko za tuczące. Według aktualnych badań nie ma dowodów by spożycie mleka korelowało z wyższą masą ciała, za to sprzyja wyższej masie mięśniowej, a niższej tkance tłuszczowej. Niskotłuszczowy nabiał tj. skyr, jogurty proteinowe, twaróg, czy serek wiejski, są świetnym źródłem białka i stanowią świetny dodatek do diety. Ponadto dieta bogata w białko z produktów mlecznych przyspiesza przemianę materii dlatego jest korzystna proces odchudzania.

Pieczywo

Pieczywo jest źródłem węglowodanów, potrzebnych nam do odpowiedniej pracy naszego mózgu, nie warto rezygnować z nich całkowicie na diecie odchudzającej. Samo pieczywo tuczy tylko w przypadku spożywania go w nadmiernej ilości, tak jak większość produktów żywnościowych. Niestety na pieczywie najczęściej lądują wędliny, sery, majonez i wiele innych dodatków, które sprawiają, że nasze pieczywo jest dużo bardziej kaloryczne. Między taką kanapką, a prawdziwym fast foodem jest bardzo cienka granica. Pamiętajmy, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Pytanie jednak brzmi… Czy mogę jeść kanapki/pieczywo na diecie? Jak najbardziej, można spożywać chleb na diecie, nawet tej redukcyjnej. Pieczywo jest źródłem węglowodanów, potrzebnych nam do odpowiedniej pracy naszego mózgu, nie warto rezygnować z nich całkowicie na diecie odchudzającej. Chleb jest dostawcą węglowodanów złożonych, które w przeciwieństwie do prostych są wolniej wchłaniane, stopniowo uwalniają energię, dzięki czemu nie czujesz tak szybko głodu.

Słodycze

Słodycze są uwielbiane przez niema wszystkich i często stanowią przeszkodę na drodze do zdrowego odżywiania. Właśnie dlatego tak wiele osób, uznaje je za coś zakazanego, na co nie można sobie pozwolić jeżeli chcemy być fit. Być może wiele osób tutaj zaskoczę, ale zdrowa dieta również może zawierać słodycze! Wiadomo, że znacznie lepszym wyborem będzie upieczenie fit ciasteczek na erytrytolu, z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, czy zrobienie domowych lodów, ale nie oszukujmy się czasami po prostu mamy ochotę na kostkę czekolady i nic innego nie jest w sanie jej zastąpić, koniec kropka. Jeśli ktoś uważa inaczej, to nie wiem jak może z tym żyć 😀

Jeżeli jesteś ze mną od dłuższego czasu wiesz, że jestem ogromną zwolenniczką podejścia 80/20. Czyli – większość diety opieramy o produkty jak najmniej przetworzone, ale te 20% możemy poświęcić na produkty rekreacyjne (czekolada, batonik, pizza). Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek 🙂

Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca?

Niee, to nie ta, którą reklamują w mediach, to nie ta kopiuj wklej od koleżanki, która dała Ci swój jadłospis, na którym schudła. To nie dieta, którą reklamują influencerzy jako magiczny sposób na odchudzanie.

Wiesz jaka jest najlepsza dieta odchudzająca dla Ciebie?
  • taka, w której znajdują się Twoje ulubione produkty i potrawy
  • wprowadza optymalny dla Ciebie deficyt kaloryczny i wcale nie chodzisz na niej głodna
  • taka, która jest dopasowana do twojego trybu dnia i pracy
  • jest urozmaicona i wprowadza Twoje kubki smakowe na wyższy level
  • jest dopasowana pod twój budżet i czas jakim dysponujesz na przygotowanie posiłków

Diety eliminacyjne mają swoje zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku stwierdzonej nietolerancji lub alergii pokarmowej. U zdrowej osoby chcącej po prostu schudnąć, czy zadbać o swoje zdrowie wcale nie ma konieczności eliminowania glutenu, czy laktozy. Eliminacja każdego ze składników diety wymaga odpowiedniego jej zbilansowania, a to dla wielu osób może okazać się trudne. Przykładowo produkty zawierające gluten są cennym składnikiem błonnika pokarmowego i witamin z grupy B, zaś nabiał jest cennym źródłem wapnia i biała. Naprawdę nie musisz eliminować ulubionych grup produktów z diety aby osiągnąć swój cel. Wystarczy dobrze dobrany plan żywieniowy, trochę czasu i efekty przyjdą, sama zobaczysz:)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Paulina

Paulina

Jestem dietetykiem oraz trenerem personalnym z kilkuletnim doświadczeniem. Moją misją jest propagowanie diety ograniczającej spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych jaką jest fleksitarianizm.