Jak odzyskać okres?

Zaczyna się niewinnie: jeden miesiąc nie dostajesz okresu. Wiesz, że nie jesteś w ciąży, więc nie wydaje się to wielkim problemem. Prawdę mówiąc, jest to wygodne.. Nie trzeba się martwić o zmienianie tamponów, brak seksu z facetem, czy bóle brzucha. Ale potem jeden miesiąc zamienia się w trzy, a potem sześć i przestaje być fajnie. Nagle nie możesz sobie nawet przypomnieć, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. 

Dla tysięcy kobiet tak zaczyna się podwzgórzowy brak miesiączki (FHA) i chociaż wiele kobiet się z tym boryka, nie jest to normalne i może przerodzić się w poważny problem. Dobrą wiadomością jest to, że często przyczyna braku miesiączki jest oczywista i są rzeczy, które możesz zrobić, aby NATURALNIE przywrócić okres.

Przyczyny zaniku miesiączki

Istnieje wiele powodów, dla których my kobiety możemy stracić miesiączkę. Miesiączki są w dużej mierze regulowane przez hormony. Tak więc, jeśli występuje problem z hormonami, z pewnością zauważysz zmiany w swoim okresie lub całkowicie go przegapisz. Można to określić jako czynnościowy podwzgórzowy brak miesiączki . FHA to brak miesiączki spowodowany zahamowaniem osi podwzgórze- przysadka- jajnik (HPO), w którym nie stwierdzono nieprawidłowości anatomicznych ani organicznych. Funkcjonalny oznacza, że modyfikacja stylu życia może przywrócić owulacyjną funkcję jajników. Podwzgórze przestaje uwalniać hormony odpowiedzialne za rozpoczęcie cyklu miesiączkowego, co z kolei prowadzi do utraty miesiączki.

Przyczyny utraty miesiączki:

  • Przyczyny naturalne (ciąża, karmienie piersią, menopauza)
  • Doustne środki antykoncepcyjne 
  • Leki (leki przeciwpsychotyczne, chemioterapia przeciwnowotworowa, leki przeciwdepresyjne, leki na nadciśnienie, leki na alergie)
  • Czynniki związane ze stylem życia (dieta, aktywność fizyczna, stres)
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej (zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, guz przysadki, przedwczesna menopauza)
  • Nieprawidłowości strukturalne ( bliznowacenie macicy, brak narządów rozrodczych, inne nieprawidłowości strukturalne pochwy)

Co to jest podwzgórzowy brak miesiączki (FHA)?

Podwzgórzowy brak miesiączki to stan, w którym normalne cykle menstruacyjne zatrzymują się z powodu spożycia zbyt małej ilości energii, zbyt dużego wysiłku fizycznego lub długotrwałego stresu (a często z powodu połączenia wszystkich trzech). Oprócz braku miesiączki, FHA jest oznaką, że organizm nie posiada wszystkich zasobów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli Twoje ciało znajduje się w deficycie energetycznym wyłącza to, co uważa się za niepotrzebne, a w tym funkcje reprodukcyjna – cykl menstruacyjny.  Organizm (a dokładniej podwzgórze) „wyłącza” możliwość zajścia w ciąże, ponieważ jest świadomy tego, że ciąża kosztowałaby go bardzo dużo kalorii.. W tym momencie on nie chce przygotowywać Twojego ciała do ciąży, bo po prostu chce utrzymać Cię przy życiu. Chce przetrwać i nie głodować.

Funkcjonalny brak miesiączki jest stanem braku równowagi energetycznej. Spalasz więcej kcal niż przyjmujesz, a twoje ciało postrzega to jako stresor. Badania pokazują , że stres jest silnym inhibitorem funkcji rozrodczych. Kiedy nasz organizm jest pod wpływem przewlekłego stresu, zmniejsza produkcję hormonów, w tym hormonów płciowych i hormonów tarczycy.

Masa ciała a utrata miesiączki

Powszechnym mitem na temat FHA jest to, że zdarza się to tylko sportowcom, którzy ćwiczą przez wiele godzin dziennie, lub osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania, które mają bardzo niską masę ciała. Prawda jest taka, że ​​FHA może się przydarzyć każdemu, kto wpadnie w nierównowagę energetyczną. Nie ma jednej magicznej liczby – czy godzin ćwiczeń w tygodniu, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, czy wagi – która powoduje FHA. Każdy organizm jest inny, a więc ten próg jest całkowicie indywidualny dla Ciebie i Twojego ciała.

Nie musisz mieć niedowagi według BMI, aby stracić miesiączkę, wystarczy mieć nieodpowiednią wagę DLA SIEBIE. Oznacza to, że nawet „zdrowa” waga może wywołać FHA, jeśli jest zbyt niska dla twojego organizmu. W rzeczywistości większość kobiet, które do mnie trafiają ,z rozwijającym się FHA, jest bardzo zaskoczona, że nie mają okresu. Uważają, że po prostu żyją zdrowo, trenują, co prawda są na redukcji i jedzą “mało”, ale przecież to nic złego.. Jeśli FHA dopadło również Ciebie, pamiętaj: utrata okresu nigdy nie jest zdrowa. Brak miesiączki jest oznaką braku równowagi w twoim ciele i dopóki tej równowagi nie odzyskasz, okres się nie pojawi.

Dlaczego utrata okresu ma znaczenie

Kiedy jesteś w wieku rozrodczym, regularny cykl menstruacyjny jest jednym z najważniejszych wskaźników twojego zdrowia. Utrata okresu jest jak wielka, wyjąca syrena ostrzegająca, że ​​twoje ciało doświadcza braku równowagi. Nawet jeśli w tej chwili jedynym objawem jest brak miesiączki, to w późniejszym okresie może nieść to za sobą dodatkowe konsekwencje. Równowaga hormonalna, trądzik hormonalny , dysfunkcja tarczycy i nadnerczy , zmęczenie i zaburzenia nastroju mogą również towarzyszyć FHA.

Nawet jeśli nie chcesz mieć dzieci teraz lub kiedykolwiek, twoje ciało potrzebuje cyklu menstruacyjnego, aby zachować zdrowie. Owulacja jest niezbędna do produkcji hormonów tj. estrogen. Jeśli nie masz owulacji, poziom estrogenów spada, za to ryzyko osteoporozy i złamań przeciążeniowych wzrasta. Kobiety w wieku rozrodczym muszą regularnie owulować, aby być w pełni zdrowe. Za zanikiem okresu zawsze stoi jakaś przyczyna, a ta prawdopodobnie powoduje inne dysfunkcje w ciele.

Diagnoza

Jeśli twój okres niespodziewanie zniknie, zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem. Nie zakładaj, że to na pewno podwzgórzowy brak miesiączki (FHA), nadmiar stresu itd. Nie ma żadnego badania krwi ani moczu, które dałoby pewność, że masz FHA. Zamiast tego zanik okresu jest diagnozowany przez wykluczenie. Aby ustalić, czy masz FHA, Twój lekarz będzie musiał najpierw wykluczyć inne przyczyny braku miesiączek:

  • Czy jesteś w ciąży? Ten jest dość oczywisty, ale zawsze należy go najpierw wykluczyć.
  • Czy masz PCOS? Zespół policystycznych jajników to kolejna główna przyczyna brakujących miesiączek i nieregularnej owulacji, ale to nie to samo co FHA (i zwykle nie występują w tym samym czasie). PCOS to zaburzenie spowodowane nadmiarem androgenów, gdzie FHA jest spowodowane brakiem równowagi energetycznej.
  • Czy stosujesz antykoncepcję hormonalną? Niektóre hormonalne metody kontroli urodzeń (takie jak pigułka, pierścień, zastrzyk i hormonalna wkładka domaciczna) mogą spowodować całkowite zatrzymanie krwawienia, nawet podczas „tygodnia placebo”. Ale brak krwawienia, które możesz mieć po pigułce, nie jest tym samym, co FHA, ponieważ FHA dotyczy braku owulacji, a nie tylko braku krwi.

Jeśli Ty i twój lekarz stwierdzicie, że masz Podwzgórzowy Zanik Miesiączki, następnym krokiem jest wprowadzenie zmian, które pozwolą ci naturalnie odzyskać miesiączkę.

Jeśli chcesz odzyskać miesiączkę, nie rób tego

Po zdiagnozowaniu FHA lekarz może zasugerować rozpoczęcie stosowania hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych. Będę szczerato nie ma żadnego sensu. Serio. Przede wszystkim hormonalna kontrola urodzeń działa poprzez zatrzymanie owulacji, ale jeśli masz FHA, to już nie masz owulacji.

Wszystko, co tabletka może zrobić, to dać ci comiesięczne „krwawienie z pigułki”, które nie jest tym samym, co prawdziwy okres spowodowany owulacją i nie ma takich samych korzyści zdrowotnych. A nawet jeśli dostaniesz „pigułkę”, nie oznacza to, że problem FHA zniknął. Pamiętaj, że FHA jest spowodowane brakiem równowagi energetycznej. Stosowanie hormonalnej antykoncepcji nie pomaga w naprawieniu podstawowej przyczyny – NIEDOBORU ENERGII.

Jak naturalnie odzyskać okres?

Gdybym miała podsumować jednym zdaniem, jak leczyć funkcjonalny brak miesiączki, byłoby to: jedz więcej, ćwicz mniej. Ponieważ FHA jest spowodowane brakiem równowagi energetycznej, jedynym sposobem, aby naprawdę go wyleczyć, jest skorygowanie tego braku równowagi. Niedobór energii jest głównym źródłem stresu, który zatrzymuje produkcję hormonów. Stres ma ogromny wpływ na Twój układ hormonalny i dopóki nie uporasz się z pierwotną przyczyną stresu i brakiem równowagi, nie będziesz w stanie odzyskać okresu.

Należy również pamiętać, że zbyt mała ilość kalorii powoduje niedobór składników odżywczych. Tak więc, jeśli stale tniesz kalorie i bardzo dużo ćwiczysz, twoje ciało nie będzie miało substratów potrzebnych do tworzenia i wydzielania hormonów. Istnieją inne funkcje, które mają pierwszeństwo, takie jak reakcja na stres, dlatego twoje ciało wyłącza cykl menstruacyjny. Najszybszym sposobem na wyjście z FHA jest przerwanie intensywnych treningów (poza normalnym codziennym ruchem) i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Możesz też przyjąć bardziej umiarkowane podejście, zmniejszając intensywność i objętość treningową, powoli zwiększając liczbę kalorii, ale z pewnością regeneracja w ten sposób zajmie więcej czasu.

Pomyśl o braku równowagi energetycznej spowodowanej przez FHA jak o dużej, głębokiej dziurze. Nie tylko musisz przestać kopać go głębiej (ćwicząc i ograniczając jedzenie), ale także musisz go ponownie uzupełnić. Dlatego tak ważne jest spożywanie nie tylko wystarczającej ilości kalorii na codzienne potrzeby, ale także stałe utrzymywanie nadwyżki kalorycznej.

Co jeść aby odzyskać okres?

Jeśli chodzi o dietę podczas FHA, zarówno ilość jak i jakość pokarmu jest bardzo ważna. Musisz dostarczać swojemu organizmowi wystarczającej ilości jedzenia i składników odżywczych, żeby odzyskać okres. Zadbaj o prawidłową ilość energii dostępnej wynoszącą 45 kcal/kg beztłuszczowej masy ciała. A dlaczego mówię również o jakości jedzenia? Zaburzenia miesiączkowania to odpowiedź organizmu na różnego rodzaju stresory, a niedobór składników mineralnych i witamin również jest stresorem o czym często zapominamy. Zadbaj aby w Twojej diecie znajdowały się warzywa owoce, nasiona orzechy, ale nie odmawiaj sobie czekolady, czy lodów, bo w zdrowej diecie jest miejsce na wszystko! 🙂 Polecam Ci podejście 80/20, gdzie większość swojej diety opieramy o produkty pełnowartościowe ,jak najmniej przetworzone, a te 20% poświęcamy na ulubione produkty rekreacyjne.

Czy powinnam ćwiczyć przy braku miesiączki?

llość treningów, które mogą wywołać brak miesiączki (oraz ilość, która jest bezpieczna dla kobiet, które starają się wyzdrowieć) jest względna. To, co oznacza za dużą ilość dla jednej osoby, dla Ciebie może być w porządku i na odwrót. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zastanawiasz się, czy to, co robisz, oznacza „za dużo”, prawdopodobnie tak jest. W razie wątpliwości rób mniej 🙂 Jest to szczególnie ważne w przypadku treningów cardio i interwałów. Po wyzdrowieniu z FHA przyjdzie czas na więcej ćwiczeń, luuzik ale w tej chwili każde ćwiczenie, które wykonujesz, tylko bardziej obciąża twoje ciało. Oznacza to, że tak naprawdę wcale nie czerpiesz korzyści ze swoich treningów, w rzeczywistości sprawi, że jesteś bardziej niezdrowa. Jeżeli jednak jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia bez treningu siłowego – zacznij trenować mądrze. Co to właściwie oznacza? Z niższą objętością i intensywnością treningową niż dotychczas.

Twoje zdrowie psychiczne

Aby wyleczyć podwzgórzowy brak miesiączki , musisz zmienić to, co dotychczas uważałaś za zdrowe. To może być przerażające, zwłaszcza jeśli jesteś typem osoby, która ma silną potrzebę kontrolowania wszystkich aspektów swojego życia i masz problem ze stawianiem granic sobie i innym. Wiem, że to może być dla Ciebie niedorzeczne, bo kiedy ostatnio ktoś powiedział, że aby stać się zdrowszym, należy jeść WIĘCEJ i MNIEJ ćwiczyć? No właśnie. W kółko tylko słyszymy trenuj ciężej, jedz mniej.. Eh. Prawda jest taka, że ​​wiele z tego, co nasza kultura diet nazywa „zdrowym”, tak naprawdę opiera się na wyglądzie. Prawdziwe zdrowie nie ma nic wspólnego z wyglądem Twojego ciała, liczbą godzin ćwiczeń w tygodniu ani zawartością tkanki tłuszczowej.

Tak wiele kobiet spędza tygodnie, miesiące i lata w pogoni za określoną wagą lub rozmiarem.. Branża dietetyczna i fitness ciągle się rozwija, pokazując idealne sylwetki, tym samym sprawiając, że czujesz wstyd za swój wygląd. Ten wstyd i chęć zmiany, ma sprawić abyś zechciała stosować następną restrykcyjną dietę, program lub linię produktów. I tak, większość działań marketingowych firm zajmujących się dietą i fitnessem jest podszyta wstydem. Zostały zaprojektowane tak, abyś uwierzyła, że coś jest z tobą nie tak i że należy to naprawić (oczywiście za pomocą specjalnego suplementu).

Zastanów się: nie ma nic złego w twojej wadze, jeśli jesteś szczęśliwa i zdrowa. Możesz robić to, co chcesz. Właściwie nie musisz pozbywać się cellulitu, chodzić na siłkę itd. A posiadanie „płaskiego” brzucha nie czyni Cię lepszym człowiekiem.

Jak długo trwa leczenie zaniku miesiączki?

Im bardziej „hardcorowo” działasz, ćwicząc mniej i jedząc więcej, tym szybciej możesz spodziewać się powrotu okresu. Ogólnie rzecz biorąc, czas potrzebny do wyleczenia podwzgórzowego braku miesiączki zwykle jest skorelowany z tym, jak długo brakowało tej miesiączki (i jak długo wcześniej byłaś niedożywiona i nadmiernie ćwiczyłaś). Jeśli nie masz okresu od lat, prawdopodobnie nie wróci on po zaledwie jednym miesiącu jedzenia więcej. Jeśli jesz więcej i ćwiczysz mniej przez ponad 6 miesięcy, a miesiączka nadal nie wróciła, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zwrócenie uwagi na siebie.

  • Czy naprawdę jesz wystarczająco dużo, konsekwentnie?
  • Czy wystarczająco ograniczyłaś ćwiczenia?
  • Co jeszcze w twoim życiu może powodować nadmierny stres dla twojego ciała?

Powinnaś również ponownie skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić, gdy już odzyskasz okres?

W końcu to się stało: odzyskałeś okres! YASS! <3

Powrót do zdrowia po FHA jest niesamowicie satysfakcjonujący, ale gdy tylko wyzdrowiejesz, zaczniesz myśleć o czymś innym: co muszę zrobić, aby to się nie powtórzyło. Jeśli natychmiast wrócisz do poprzedniej rutyny treningowej i ograniczysz spożycie kalorii, prędzej czy później ponownie stracisz okres. Dzieje się tak, ponieważ twoje ciało reaguje na stres w bardzo specyficzny sposób — poprzez zatrzymanie menstruracji — i ta reakcja się nie zmieni. Po powrocie okresu zalecam powolne zwiększanie ilości, intensywności i objętości treningowej w miarę upływu czasu, jednocześnie utrzymując odpowiednie spożycie kalorii. Pamiętaj tylko, że twoje stare nawyki nie były zdrowe i nie chcesz do nich wracać. Jeśli w tym czasie coś stanie się z Twoim cyklem — stanie się krótszy, dłuższy lub ponownie zniknie — zmniejsz intensywność treningową aż okres ponownie się unormuje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Paulina

Paulina

Jestem dietetykiem oraz trenerem personalnym z kilkuletnim doświadczeniem. Moją misją jest propagowanie diety ograniczającej spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych jaką jest fleksitarianizm.