Jak zacząć ćwiczyć na siłowni lub w domu? 4 najlepsze rady na początek

Nowy rok, nowa ja? Wszystko albo nic? Teraz to na pewno pomoże tylko hardkorowy trening? Spokojnie – tym razem będzie zupełnie inaczej! Pomyślisz pewnie „Ale jak to? Co w takim razie robić, żeby wreszcie skutecznie zmienić styl życia? Jak zacząć trenować?”.

Mam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym osiągniesz swój cel (np. wymodelowanie sylwetki, zbudowanie masy mięśniowej, poprawa wydolności), a jednocześnie polubisz aktywność fizyczną. Z odpowiednim planem zadbasz też o to, by trening zawsze był bezpieczny oraz dopasowany do Twoich oczekiwań i możliwości. Dowiedz się, jak zacząć ćwiczyć od zera w domu lub na siłowni!

1. Zadbaj o komfort, czyli… co wybrać? Ćwiczenia w domu kontra trening na siłowni

Dopiero zaczynasz – bądź więc dla siebie wyrozumiała. Zadbaj przede wszystkim o to, żeby czuć się swobodnie i komfortowo podczas aktywności. Nie ma jednego dobrego modelu, który sprawdzi się u wszystkich! Znajdź to, co sprawia Ci radość.

Motywują Cię inni ludzie, którzy zaraz obok wykonują podobne ćwiczenia? Postaw na klub fitness i zorganizowane zajęcia. A może chcesz trenować we własnym tempie, ale bez karnetu na siłownię nie ruszysz się z kanapy? Wybierz plan treningowy na siłce. Na początek wolisz trening w domu, by w spokoju nauczyć się podstawowych ruchów, np. przysiadów czy pompek? Wykonywanie ćwiczeń w domowym zaciszu to również dobra opcja!

Jak zacząć ćwiczyć od zera w domu lub na siłowni? Pierwsze kroki z aktywnością fizyczną to moment, by po prostu zacząć regularnie się ruszać – czyli robić cokolwiek 🙂 Pierwszy trening nie powinien być męczarnią, a wstępem do prawdziwej przygody. Cel jest prosty: polubić ćwiczenia i złapać bakcyla. Efekty przyjdą, spokojnie!

2. Określ swój cel, czyli… od czego zacząć?

To, co dokładnie chcesz osiągnąć, ma wpływ na Twój przyszły plan treningowy oraz intensywność ćwiczeń. Odpowiednie połączenie treningu siłowego (z masą własnego ciała lub hantlami i ciężarami) oraz cardio to najlepszy sposób, by osiągnąć sukces bez spędzania wielu godzin na aktywności.

Przykładowe cele, z którymi zgłaszają się do mnie dziewczyny szukające skutecznego treningu:

  • obniżenie masy ciała,
  • wymodelowanie sylwetki skinny fat,
  • zbudowanie masy mięśniowej,
  • zwiększenie siły i wydolności organizmu,
  • poprawa postawy ciała,
  • eliminacja bólu, np. kręgosłupa.

Jeśli chcesz wyznaczyć sobie kilka różnych celów – śmiało! Pamiętaj jednak, żeby od razu się nie zniechęcać. I nie brać na siebie za dużo. To ma być przyjemność, dzięki której znacznie łatwiej o trwałą zmianę stylu życia. Nie rzucaj się na głęboką wodę, przynajmniej na początku 🙂

Chcesz trenować głównie siłowo, np. po to, żeby zbudować pośladki? Zastanawiasz się, jak zacząć trenować na siłowni lub w domu i co zrobić, żeby wymodelować sylwetkę? Sprawdź artykuł: Jak zbudować masę mięśniową?

3. Skonsultuj się z trenerem, czyli… co ćwiczyć?

Niezależnie od rodzaju wybranych ćwiczeń – warto skonsultować się ze specjalistą. Nie tylko pomoże Ci w ułożeniu odpowiedniego planu, ale przede wszystkim zadba o poprawną technikę. Tempo, postawa ciała, dokładność… To wszystko jest kluczowe dla bezpieczeństwa każdego treningu. Dzięki trenerowi nawet z pozoru zwykłe „podskoki na macie do ćwiczeń” wykonasz w taki sposób, by uchronić się przed kontuzją.

Jeśli zwrócisz szczególną uwagę na technikę, efekty będą ponadto lepsze. A skoro już będziesz ćwiczyć, chcesz zmaksymalizować skuteczność, prawda?

Czy wiesz, że… Ze mną możesz zacząć trenować zarówno w domu online, jak i na siłowni w Krakowie? Układam takie treningi, dzięki którym osiągniesz swój cel bez katowania się. Wiem, że dopiero zaczynasz, dlatego pomogę Ci zmienić myślenie o trenowaniu. Regularna aktywność fizyczna może i powinna być przyjemnością! Więcej informacji znajdziesz w zakładce trening personalny.

4. Podejdź do tematu spokojnie, czyli… jak ćwiczyć?

Wiele początkujących osób wpada w tę samą pułapkę: kręcą niekończące się cardio, dokładają kolejne ćwiczenia czy serie, unikają resetu… To błędne koło, które wpędzi Cię tylko w poczucie winy, a jednocześnie wykończy organizm.

To również prosta droga do zniechęcenia i przemęczenia, a czasami także kontuzji. Stop!

Postaw na trening całego ciała, który zwiększy wydolność organizmu i wzmocni mięśnie, a przy tym przyniesie efekty np. w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Zawsze zaczynaj rozgrzewką, a skończ rozciągając się. Nie ćwicz codziennie – pamiętaj o regeneracji (rób wolne dni, najlepiej ok. 3 razy w tygodniu). A do tego wysypiaj się minimum 7-8 godzin na dobę i dbaj o zbilansowaną dietę.

Czy wiesz, że… Wciąż możesz jeść to, co lubisz, i chudnąć lub trzymać wagę? Prosta zasada 20/80 to najlepszy i najskuteczniejszy sposób, by dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a przy tym wciąż móc jeść ulubione przekąski.

Polub ćwiczenia i czuj się dobrze ze swoim ciałem

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni lub w domu? Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniową – pomogę Ci osiągnąć trwałe efekty. Zadbam nie tylko o ciekawy plan treningowy, ale też o dokładność i bezpieczeństwo każdego ruchu. A do tego po prostu polubisz regularne treningi, serio!

Powiem Ci też w sekrecie, że stres, zmęczenie czy okres to nie są dla mnie „wymówki”. Masz prawo do kryzysu czy gorszych chwil i ja całkowicie to respektuję! Zawsze dbam o indywidualne wsparcie, żebyś dała sobie radę 🙂 To co, widzimy się na treningu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Paulina

Paulina

Jestem dietetykiem oraz trenerem personalnym z kilkuletnim doświadczeniem. Moją misją jest propagowanie diety ograniczającej spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych jaką jest fleksitarianizm.