Jak nie marnować żywności i oszczędzać pieniądze?

Co przychodzi mi na myśl, kiedy mówię „marnowanie żywności”? Jestem tak podekscytowana, że mogę poruszyć dzisiaj ten problem, ponieważ jest to o wiele ważniejsze, niż możesz sobie wyobrazić.  Chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma radami jak nie marnować jedzenia albo marnować go trochę mniej. Aktualne straty żywności i wytwarzanie odpadów są szacowane w skali globalnej na 194-389 kg na osobę, a w skali europejskiej 158-298 kg na osobę. Ogromna ilość, prawda? Oczywiście to nie tylko wyrzucane przez nas jedzenie, ponieważ straty obejmują ilości w całym łańcuchu żywności, a więc na poziomie zbiorów, dostaw, magazynowania, przetwarzania i ostatecznie konsumpcji.

Stosowanie diety fleksitariańskiej (czyli więcej roślin i mniej mięsa) z pewnością ma pozytywny wpływ na środowisko, jednak nie jest rozwiązaniem na marnowanie żywności. Ważne jest, abyśmy wszyscy odgrywali rolę w ograniczaniu marnotrawstwa żywności.

Jakie są przyczyny marnowania żywności :

  • niezaplanowane zakupy – kupowanie zbyt dużej ilości produktów, kupowanie produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Chodzenie na zakupy bez listy, planu posiłków.
  • przygotowywanie zbyt dużych porcji – gotowanie bez zastanowienia, w efekcie często przygotowany przez nas obiad, zamiast starczyć nam na jeden posiłek, dojadamy przez kolejne dwa dni lub, co gorsza wyrzucamy
  • łatwy dostęp do żywności – żabka otwarta na każdym kroku, biedronka, lidl.. często odwiedzamy te sklepy z nudów, w efekcie nie dosyć, że kupujemy zbędne produkty, to jeszcze marnujemy pieniądze
  • niewłaściwe przechowywanie żywności co doprowadza do szybkiego psucia się żywności

Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci ograniczyć marnowanie żywności:

1. Zaplanuj posiłki

To może wydawać się trudne, ale planowanie posiłków z wyprzedzeniem to najprostszy sposób na uniknięcie kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz i których nie będziesz używać. Poświęć trochę czasu w weekend na zaplanowanie posiłków, przeglądając książkę kucharską lub strony w Internecie. Użyj dowolnego szablonu planu posiłków w swoim, aby mieć wizualne przypomnienie tego, co planujesz jeść w tym tygodniu! Następnie możesz szybko przeszukać lodówkę i spiżarnię, aby zobaczyć, czego brakuje. Robienie tego w weekend pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas w ciągu zabieganego tygodnia, w którym masz mnóstwo obowiązków. Wszelkie brakujące składniki możesz dodać do listy zakupów – co prowadzi nas do wskazówki nr 2!

2. Zrób listę zakupów

Jeśli dotarłaś do kroku 1, krok 2 powinien być łatwy! Zajrzyj do lodówki i spiżarni przed wyjściem z domu i sporządź listę zakupów, aby uniknąć sytuacji, w której masz w lodówce 2 bakłażany i brokuła, których nie będziesz używać. Jeśli czujesz się super zorganizowana, spróbuj pogrupować produkty w kategorie, np. nabiał, produkty zbożowe, owoce i warzywa. W ten sposób wystarczy odwiedzić te sekcje tylko raz!

3. Korzystaj z zamrażarki.

Jeśli masz sześcioosobową rodziną, skończenie przepisowego dania lub bochenka chleba prawdopodobnie nie jest trudnym wyczynem. Ale dla tych, którzy mają tylko jedną lub dwie osoby do wykarmienia, przygotowanie przepisu na cztery lub kupowanie bochenka chleba często może spowodować marnowanie żywności. Zamrażanie resztek lub produktów łatwo psujących się, takich jak chleb, to świetny sposób na ograniczenie marnowania żywności ORAZ zaoszczędzenie pieniędzy! Jeśli przygotowujesz posiłki w większej porcji, spróbuj zamrozić, to co Ci zostaje. Dzięki temu ​​wracając z pracy, zawsze będziesz miała nowe danie do ogrzania z zamrażarki!

4. Przechowuj żywność prawidłowo

Prawidłowe przechowywanie może dodać dni, tygodnie, a nawet miesiące do żywności. Upewnij się, że suche produkty są przechowywane w hermetycznych pojemnikach aby uniknąć wilgoci i moli. Pamiętaj, że nie wszystkie owoce i warzywa powinny być przechowywane w lodówce – czasami przyspieszy to ich zepsucie.

  • Gór­na pół­ka lo­dów­ki to ide­al­ne miej­sce dla ke­fi­rów, ma­śla­nek, ciast i owoców takich jak owoce jagodowe.
  • Środ­ko­wa pół­ka: to miej­sce na pro­duk­ty, któ­re szyb­ko się psu­ją. Sery, wę­dli­ny oraz go­to­we da­nia do pod­grza­nia.
  • Dol­na pół­ka: miej­sce dla su­ro­we­go mię­sa, owo­ców mo­rza, ryb, któ­re nie mogą być dłu­go prze­cho­wy­wa­ne w lo­dów­ce.
  • Pół­ki na drzwiach: to miej­sce dla pro­duk­tów, któ­re nie wy­ma­ga­ją ni­skiej tem­pe­ra­tu­ry, na przy­kład ke­czu­pu, musz­tar­dy, so­ków itd. Nie umieszczaj tam kartonu z mlekiem. W tym miejscu temperatura jest najwyższa i produkt będzie się szybciej psuł. Najlepiej przechowywać je tam, gdzie jest najchłodniej, a więc z tyłu chłodziarki.
  • Dol­na szu­fla­da to miej­sce dla owo­ców i wa­rzyw. Ko­niecz­nie trzy­maj je lu­zem, nie w pla­sti­ko­wych woreczkach, ina­czej bar­dzo szyb­ko się popsują.

5. Pokochaj swoje resztki.

Resztki stanowią ponad jedną czwartą wszystkich odpadów żywnościowych! Nie ma powodu, aby wyrzucać doskonałe resztki, wystarczy zastosować odrobinę kreatywności! Otwórz lodówkę, wyciągnij wszystkie resztki i zastanów się co możesz z nich wyczarować. Na czyszczenie lodówki najlepiej sprawdzają się dania typu gulasz warzywny, curry, chilli, sałatki

Biorąc pod uwagę te 5 wskazówek, możesz zrobić OGROMNĄ różnicę, jeśli chodzi o ograniczenie marnowania żywności i ochronę środowiska. Co ważne, dzięki temu z pewnością zaoszczędzisz pieniądze. Ostatecznie ograniczenie marnowania żywności przyniesie korzyści nie tylko Tobie i Twojemu portfelowi, ale także środowisku i światu, w którym wspólnie żyjemy! Tak więc, Twoje działanie naprawdę ma sens.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Paulina

Paulina

Jestem dietetykiem oraz trenerem personalnym z kilkuletnim doświadczeniem. Moją misją jest propagowanie diety ograniczającej spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych jaką jest fleksitarianizm.